Hatásvizsgálatok, szimuláció

PENMICRO (2008)

Monitoring pension developments through micro socio economic instruments based on individual data sources: feasibility study (PENMICRO), commissioned by the European Commission’s Directorate-General for Employment, Social Affairs and Equal Opportunities 

Improving the capacity and usability of EUROMOD (I-CUE) (2005 - 2008)

TÁRKI was the Hungarian participant in the EU-funded I-CUE project. The project was coordinated by ISER (Institute for Social and Economic Research, UK) and the European Centre, Vienna. It aimed to start the process of expanding EUROMOD to cover 10 new Member States and to make EUROMOD easier to use. (EUROMOD is a project to develop the European tax and benefit model. Click here for the EUROMOD website).

Mikroszimuláció - TÁRSZIM

A gazdaság- és társadalompolitikai változások hatásainak modellezése és megértése egy átalakuló társadalomban nem könnyű feladat. Ennek alapvetően két oka van. Egyrészt a társadalmi és gazdasági környezet nagyon gyorsan változik, ezért fontos egy megfelelő döntés előkészítő és elemző eszköz megtervezése. Másrészt az átfogó és megfelelő minőségű adatállományok hiánya, valamint az államháztartási információs rendszer hiányosságai szintén nehézséget jelentenek. Ugyanakkor erős igény van a szociális reformlépések bevezetés előtti hatásvizsgálataira.

Az EU-csatlakozás hatásai

A TÁRKI több elemzést is készített Magyarország Európai Uniós csatlakozását meg előzően a csatlakozás várható társadalmi és gazdasági hatásairól, valamint a sikeres európai felzárkózás társadalmi feltételeiről.
 

Pension Reform and Intergenerational Redistribution in Hungary (2003)

In a generational accounting analysis, we separated the long-term effects of the main components of the comprehensive 1997 Hungarian pension reform. This calculation was later revised and extended using retrospective data in order to quantify intergenerational redistribution in the Hungarian pension system through the complete life-cycles of subsequent generations.

Korosztályi elszámolás

A korosztályi elszámolás technikájának lényege, hogy a nettó adóterheket lebontja az egyes évfolyamokra, és ezt, az adott pillanatra jellemző tehereloszlást kivetíti a jövőbe. Néhány kiegészítő feltevés (a termelékenység növekedési ütemét és a diszkontláb alakulását illetően), valamint a népesség létszámára és korösszetételére vonatkozó előrejelzés birtokában a jövőbe kivetített jelenlegi nettó adóteher-eloszlásról megállapítható, hogy a jövőben születő korosztályokra mennyivel nagyobb (vagy kisebb) adóterhet ró ahhoz, hogy az ún. intertemporális költségvetési korlát teljesüljön.

TARGEN

A TARGEN (teljes néven TÁRKI Generációk közötti erőforrás átcsoportosítás és életpálya-finanszírozás adatbázis és indikátor-gyűjtemény) a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. tulajdonában lévő, ingyenesen használható adatállomány és statisztikai indikátor-gyűjtemény. Tartalmazza a magyarországi közösségi bevételek és közkiadások koréves bontású korprofiljait (azaz, a korosztály egy tagjára eső átlagos befizetéseket illetve kifizetéseket koréves bontásban) és a kapcsolódó statisztikai jelzőszámokat, folyamatosan frissülve, 1993-től kezdődően.