Értékek és attitűdök

Magyar Háztartás Panel (1992-1997)

A Magyar Háztartás Panel vizsgálat a BKE Szociológiai Tanszékének, a Központi Statisztikai Hivatalnak és a Tárkinak közös kutatása volt, és mint sok minden más, ez is Andorka Rudolf köpönyegéből bújt elő. A kutatás során (1992-1997) évente egy adatfelvételre került sor. A kutatás fő célja a posztkommunista átalakulás társadalmi gazdasági hatásainak felmérése volt. Főbb témakörök: jövedelmi egyenlőtlenségek, munkaerőpiac, munkanélküliség, a magánszektor térnyerése, megtakarítások, fogyasztás, elégedettség, anómia, pártpreferenciák.

 

Kutatás az önkormányzatokról

A TÁRKI Önkormányzat-projektje egy önkitöltésre alkalmas, egyszerű kérdőív évenkénti megismétlésén alapul. A projekt induló adatbázisa egy 1995-ben, 1997-ben és 1998-ban alkalmazott közel azonos kérdőív volt, amellyel olyan jelenségeket vizsgáltunk (pl. feketegazdaság elterjedtsége vagy a külföldiek területi elhelyezkedése), melyekről nem állt rendelkezésre más információ.

Háztartás Monitor

A kutatási témák tekintetében a Háztartás Monitor kutatás a Magyar Háztartás Panel utódja. A Háztartás Monitor vizsgálat sorozat 1998-ban kezdődött el, miután a Magyar Háztartás Panel (1992-1997) véget ért. A Háztartás Monitor longitudinális keresztmetszeti háztartásvizsgálat. A vizsgálat központjában a munkaerőpiac és a jövedelmek témái állnak, de e mellett a fogyasztás, a vagyon, a megtakarítás, a gazdasági várakozások, attitűdök, a társaskapcsolatok, valamint a politikai pártválasztás és a vallási hovatartozás is a vizsgálat tárgya volt.

ESS - Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálata (The European Social Survey - ESS)

Az ESS egy nemzetközi összehasonlító vizsgálat, amelynek célja az európai társadalmak monitoring kutatása szociológiai és politikatudományi szempontok szerint. Magyarországon a vizsgálat terepmunkáját 2002 óta a TÁRKI végzi a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetével együttműködve. ESS adatfelvételek kétévente vannak.

Az ESS felvételek kérdőívének két modulja van: egy törzsmodul és egy rotációs modul, amely két-három blokkból áll.

Barriers to Roma Employment (UNDP, 2005)

TÁRKI was the UNDP's Hungarian partner for its 2005 project entitled Barriers to Employment Policy Analysis. This policy-oriented research set out to identify the existing barriers to employment facing Roma, and to suggest possible short- and medium-term steps to increase the employability of Roma, relative to other groups. The same research was carried out in Slovakia and the Czech Republic.

Corporate Social Responsibility (CSR) (2005-2006)

TÁRKI was the Hungarian partner in the World Bank research on Corporate Social Responsibility (CSR), which was supported by a grant from the European Commission's Directorate-General for Employment and Social Affairs. The research focused on the attitudes of the 500 biggest companies - both state and privately owned - towards the concept of CSR. The work has contributed to our understanding of CSR practices and has been important to World Bank activities supporting development in the countries of Central and Eastern Europe.

Állam és polgárai

1996-ban Kornai János közgazdász-professzor (Harvard Egyetem, Collegium Budapest) kezdeményezésére a TÁRKI keretében (a PM és a CEU támogatásával) egy kétlépcsős kutatási program indult Az állam és polgárai címmel. A kutatás első fázisát Kornai János és az azóta elhunyt közgazdász, Csontos László (CEU Politikatudományi Tanszék) vezette. Az 1999-es második szakasz Kornai János és Tóth István György vezetése alatt zajlott. A kutatás célja annak megismerése volt, hogy az állampolgárok mekkora jövedelmet készek átengedni az államháztartás számára különböző jóléti feladatok ellátására.

ENRI-East (2008-2011)

Interplay of European, National and Regional Identities: Nations between States along the New Eastern Borders of Europe

Kutatás magyar társadalom értékszerkezetéről

A Tárki 2009-ben és 2013-ban kutatást végzett arról, hogy miképpen néz ki a magyar társadalom értékszerkezete. 2009-ben a kutatási eredmények alapján megállapítottuk, hogy értékválasztásaink és preferenciáink tekintetében Magyarország a nyugati keresztény kultúrkör szélén, egy zárt, magába forduló társadalomként helyezik el. Ezen túl kimutattuk, hogy a magyar társadalom értékszerkezetét alacsony szintű bizalom jellemzi, felemás attitűdjeink vannak a normakövetést és normaszegéseket illetően, és meghatározó a paternalizmus és az igazságtalanságérzet.